Flitry

autor: Marjolein Koek, restaurátorka textilu, Rijksmuseum, Amsterdam

m-bk-1973-365-detail_00041

V období orientalismu (1909-1926) a v období Art Deco (1915-1930) byly v módě úžasné dámské róby zdobené pštrosím peřím, drahými tkaninami a ornamentálními vzory. Nejčastěji používanými zdobnými materiály byly korálky a flitry ze skla, kovů, perleti a semi-syntetických materiálů, které obsahují želatinu. Z dnešního pohledu je želatina zajímavý materiál a v použití na oděvu pro nás velmi překvapivý. V restaurátorské praxi se s ním však setkáme poměrně často.

Želatina se získává ze zvířecích vazivových tkání a v porovnání s jinými materiály té doby, měla množství výhod. Především byla levná, snadno barvitelná do řady různých odstínů a daly se z ní vyrobit různé tvary a velikosti ozdobných prvků. Díky své nízké hmotnosti, bylo možné na oděvech a oděvních doplňcích dosáhnout zajímavých efektů. Avšak byly tu dvě hlavní nevýhody. – želatina měkne už při relativně nízké teplotě a má špatnou odolnost proti vlhkosti. To nebylo velmi praktické, protože například déšť dokázal Vaše blýskavé večerní šaty kompletně zničit. Mimo to, oděvy zdobené želatinovými ozdobami nebylo možné prát a napařovat. Pro restaurátory textilu jsou šaty s želatinovými ozdobami vždy výzvou.

V první třech desetiletích minulého století bylo používání želatinových flitrů na zdobení oděvů velmi populární. Jedním z takových příkladů jsou i večerní šaty datované 1919-1922 z období Art Deco, které jsou pošité různými typy černých flitrů.

m-bk-1973-365-voor_00001

Dlouhé večerní šaty s krajkovou vlečkou zdobené černými flitry, v pase je na boku kytička z růžových růží a hroznů, inv BK-1973-365, Rijksmuseum Amsterdam (foto: Rijksmuseum)

Želatina je bezbarvá hmota, do níž se barviva přidávají ještě v průběhu její přípravy. Flitry se také vyráběly vrstvené s vrstvou dusičnanu stříbrného, který vytvářel dojem, že flitry jsou kovové.

m-bk-1973-365-detail_00041

Detail večerních šatů s krajkovou vlečkou. Filetová krajka je zdobená černými flitry, inv BK-1973-365, Rijksmuseum Amsterdam (foto: Rijksmuseum)

Šaty z roku 1925 ukazují jiný druh zdobení s želatinovými flitry. Detail florálních motivů květin a listů a jejich umístění na bocích je pro období Art Deco typické. Motivy květin jsou vytvořeny množstvím flitrů, které se navzájem překrývají jako rybí šupiny, čímž je dosaženo většího lesku. Flitry jsou na některých místech našity tak hustě za sebou, že se zvedají a vytváření dojem reliéfu.

m-bk-1973-370-a-voor_00001

Večerní šaty z černého tylu zdobené různobarevnými flitry, inv BK-1973-370-A, Rijksmuseum Amsterdam (foto: Rijksmuseum)

m-bk-1973-370-a-detail1single_00001

Detail večerních šatů z černého tylu zdobených různobarevnými flitry, inv BK-1973-370-A, Rijksmuseum Amsterdam (foto: Rijksmuseum)

Želatina byla kromě flitrů používána i pro jiný typ ozdob jako například na plášti z roku 1910. Ramena a rukávy jsou pokryty transparentními a modrými ozdobami ve tvaru stylizovaných kvítků se třemi laloky a otvorem uprostřed na přišití. Díky zaoblenému tvaru se zdá, jako by byl plášť pošitý skleněnými korálky. V tomto případě se však jedná o želatinu.

bk-1967-1271

Večerní plášť zdobený světlými a modrými ozdobami, inv BK-1967-127, Rijksmuseum Amsterdam (foto: Rijksmuseum)

bk-1967-127-031      microfoto_gelatine_decoratie_bk-1967-1271

Detail zdobení večerního pláště, inv BK-1967-127, Rijksmuseum Amsterdam (foto: Rijksmuseum)

Ve třicátých letech se flitry začaly vyrábět ze syntetických materiálů a želatina byla nahrazena acetátem celulózy. Tento materiál skýtal všechny výhody želatiny – nízkou hmotnost a snadnou výrobu. Největší výhodou bylo, že se při kontaktu s teplem nebo vodou nerozpouštěl.

U oděvů zdobených flitry můžeme už na první pohled rozpoznat, zda se jedná o želatinové ozdoby či nikoliv. Velmi často již při makroskopickém průzkumu šatů objevíme typické známky poškození vlhkem. Především v místech jako je podpaží, můžeme pozorovat chybějící, částečně rozpuštěné nebo deformované flitry. V případě, že si nejsme jisti, provedeme jednoduchý test. Drobný kousek flitru nebo jinak tvarované ozdoby namočíme do vody. Pokud změkne popřípadě se začne rozpouštět, pravděpodobně se bude jednat o želatinu, tudíž oděv není možné čistit mokrou cestou.

zdroj textu a obrázků:

https://www.modemuze.nl/blog/oud-en-nieuw-tijd-om-je-glitters-uit-de-kast-te-trekken

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s