Uskladnenie plošných textílií

Museum_Textile_Mobile_Shelving_Storage_07Uskladnenie plošných textílií navynutých na tubuse je vhodným spôsobom predchádzania neželaným zhybom, ktoré vznikajú pri dlhodobom skladovaní takýchto predmetov v zloženom stave. Je to dobrý spôsob uskladnenia obzvlášť veľkých a tažkých kusov textílií typu tapisérie a koberce, ktoré sú príliš rozmerné na a problematické na vloženie do krabice či regálu. Je to tiež bezpečný spôsob uloženia jemných plošných textílií, z ktorými je náročná manipulácia a môže hroziť ich poškodenie. Veľkou výhodou je šetrenie priestoru na uskladnenie, kedže väčšina zbierkotvorných inštitúcií trpí práve nedostatočnou veľkosťou depozitárov.

Navíjajú sa len 2D textílie, textílie hladké, bez priestorových výšiviek a aplikácií, pri textílii tvorenej z viacerých vrstiev je nutné zvážiť vhodnosť tohto typu uskladnenia (nie je vhodné pri voľnej podšívke, nesúrodosti jednotlivých vrstiev). Nie je vhodné navýjať poškodené predmety.Museum_Textile_Mobile_Shelving_Storage_12ZÁKLADNÝ MATERIÁL NA NAVÝJANIE PLOŠNÝCH TEXTÍLIÍ:

 • najvyhovujúcejšie tubusy pre navýjanie historického textilu sú vyrobené z nekyslého, pH neutrálneho kartónu
 • pretože takéto tubusy sú pomerne drahé a prevažná väčšina menších inštitúcií bohužiaľ nemá rozpočet navyše, je tu lacnejšia alternatíva v podobe obyčajných, tzv. papierových dutiniek, ktoré sú cenovo prístupnejšie. Dostupné sú dutinky s rôznym priemerom, hrúbkou steny, dobré je pracovať s viacerými v závislosti od druhu či váhy navýjaného predmetu (úzke, stredné, široké)

 • Kartón, z ktorého sú tieto tubusy vyrobené, je kyslý, čo môže časom poškodiť historický textil, preto je potrebné vytvoriť medzi dutinkou a samotnou textíliou ochrannú separačnú vrstvu. V zahraničí je používaný tzv. Marvelseal® (aluminised nylon and polyethylene barrier film), ktorý odoláva prieniku pár, plynov a znečisťujúcich látok. Dostupnejšou možnosťou v našich podmienkach je fólia Melinex® alebo Mylar® (polyester film) prípadne niekoľko vrstiev polyesterovej netkanej textílie alebo pH netrálneho baliaceho papiera

 • polyvinylchloridové a PVC tubusy sú absolútne nevhodné, nebezpečné pre historický textil – uvoľňujú škodlivé látky (chlór, kyselina octová)
 • pH neutrálny baliaci papier, nebielené bavlnené plátno, bavlnené/polyesterové tkanice

POSTUP NAVÝJANIA PLOŠNEJ TEXTÍLIE:

 • podľa veľkosti predmetu je potrebné pracovať na stole s primeranými rozmermi tak, aby bola textília perfektne vyrovnaná
 • voľba vhodného tubusu závisí od druhu predmetu. V zásade platí, že čím má tubus väčší priemer, tým je vyvíjaná menšia záťaž na textíliu. Dĺžku volíme podľa možností uloženia (šírka regálu, šírka závesného systému), po oboch stranách navýjanej textílie by mala byť dostatočná rezerva pre lepšiu manipuláciu bez poškodenia predmetu – aspoň 10 cm z každej strany.
 • po obalení tubusu vyššie spomínaným separačným materiálom sa môže pristúpiť k samotnému navíjaniu textílie. Zároveň s textíliou sa navíja aj pH neutrálny papier, ktorý slúži ako medzivrstva. Počas celého navíjania je nutné kontrolovať, aby textília bola vyrovnaná, neubiehala, nevytvárali sa na nej zhyby, ,,bubliny,,. Ak sa s textíliou niečo podobné deje, je nutné sa vrátiť a prenaviť daný úsek, prípadne celú textíliu.
 • Pri veľkorozmerných predmetoch sa odporúča prizvať si na pomoc spolupracovníka.RollingUp_72-7x5
 • Vrchnou, obalovou vrstvou môže byť opäť buď pH neutrálny baliaci papier alebo vyprané nebielené bavlnené plátno, do ktorého sa navynutá textília môže zabaliť alebo je možné z neho ušiť obal v podobe rúry s tunelmi na oboch koncoch, kde je navlečená bavlnená alebo polyesterová tkanica na stiahnutie a zaviazanie.
 • dôležité je tiež označenie takto zabaleného predmetu pre lepšiu prehľadnosť v depozitári. Môže mať napríklad podobu kartičky zavesenej na jednom konci tubusu, na ktorej je fotografia predmetu s inventárnym číslom, prípadne stručným popisom.images2

zaujímavé video s názorným postupom ako navíjať textílie: https://www.youtube.com/watch?v=qiJz7-mzzxM

podrobný text k navíjaniu historických textílií v angličtine a francúzštine, voľne k stiahnutiu: http://www.cci-icc.gc.ca/resources-ressources/ccinotesicc/13-3-eng.aspx

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s