Kartony, krabice a jak na ně

Davis_Trays-fig1_opt

Schéma uložení předmětu v krabici (autor Nancy Davis).

Jako muzejní pracovníci i jako restaurátoři se setkáváme s problémem, jak dlouhodobě vhodně uložit historické nebo sbírkové předměty a hlavně do čeho. Bohužel velmi často bojujeme s finanční nepřízní. Ve chvíli, kdy máme peníze k dispozici, stejně nevíme, co koupit. Vyznat se v sortimentu „vhodných archivních materiálů“ není až tak snadné a hledání dostupných a vyhovujících možností může být značně časově náročné. Zde je malý exkurz do toho, co se u nás v současné době nejvíce používá a vysvětlení, co které značky a normy vlastně zaručují.

Základní pojmy:

Acid-free_paper_(symbol).svg

Symbol označující nekyselý papír (acid-free paper).

nekyselý papír (acid-free paper) – je papír, který má neutrální tj. hodnotu pH 7 nebo mírně vyšší; je zhotoven pouze z celulózových vláken, bez obsahu ligninu a síry; je vhodný pro dlouhodobé uložení historických předmětů a uměleckých děl

archivní papír (archival quality paper) – neexistují oficiální kritéria, obecně se považuje za papír, který je odolný okolnímu prostředí a poškození, je stálý a velmi trvanlivý

ISO 9706 – norma se týká trvanlivosti papíru, zaručuje, že hodnota pH papíru se pohybuje mezi 7,5 až 10, papír obsahuje minimálně 2% alkalickou rezervu, je odolný proti oděru a neobsahuje snadno oxidující složky a lignin

ISO 11108 – zaručuje stejná kritéria jako předchozí norma, navíc zajišťuje, že papír je vyroben pouze z bavlněných vláken a je odolný proti zlomům a ohybům

PAT (Photographic Activity Test ISO 18916: 2007) – papír a jiné materiály splňující tuto normu jsou vhodné pro uložení s fotografickým materiálem, testuje se proces stárnutí za zvýšené teploty a vlhkosti v korozivním prostředí

imagesHOZWN1QB

Vlnitá lepenka značky Klug.

Lepenky Klug

corrugated-flute-types

Označení vlnitých lepenek podle konstrukce.

Díky firmě Klug Conservation a jejímu obchodnímu partnerovi pro ČR Ceiba s.r.o. se u nás velmi rozšířily tzv. vlnité lepenky (corrugated boadrs). Jedná se o papírovou lepenku tvořenou několika vrstvami – vnější rovné a vnitřní vlnité. To zaručuje velmi dobré a praktické vlastnosti a to, že lepenka je sama o sobě velmi pevná a stabilní, ale současně lehká a „vzdušná“. Ve formě krabice má dobrou nosnost v závislosti na tloušťce (nabídka je široká) a váze daného předmětu. Je dostupná jako plochá lepenka v rozměru 100 x 172 cm vhodná např. na výrobu atypických krabic, paspart, složek atd. nebo lze vybrat z typizovaných velikostí a tvarů krabic, které se po dodání snadno a rychle složí a jsou samodržící. Označení těchto vlnitých lepenek se liší v závislosti na jejich konstrukci a počtu vrstev.

Pro krabice menšího rozměru např. na uložení drobných či lehkých předmětů (vějíře, kabelky, klobouky aj.) dostačuje lepenka s tloušťkou 1,6 mm, pro větší předměty se užívá silnější např. 3,0 mm.

main_718

Krabice vyrobené z kartonu Klug.

Vlastnosti lepenky značky Klug jsou popsány v technickém listu:

  • lepenka je vyrobena ze 100% bělených celulózových vláken (bez použití recyklovaných materiálů, dřevoviny, bez obsahu ligninu, neobsahuje optické zjasňovací prostředky)
  • materiál je odolný proti stárnutí s souladu s normou ISO 9706
  • lepenky se vyrábí s 2% obsahem Ca CO3 tedy s alkalickou rezervou
  • hodnota pH je větší než 8
  • lepenka je pojena adhezivem na bázi škrobu
  • lepenka má protinavlhavou úpravu a je odolná proti oděru

Alkalická rezerva pro uložení textilních předmětů není zcela vhodná. Tyto lepenky však firma Klug bez alkalické rezervy nenabízí. Při použití mezivrstvy v podobě balícího resp. hedvábného papíru s neutrální hodnotou pH jsou kartony Klug z dlouhodobého hlediska velmi dobrou volbou.

boxes

Schématický nákres krabice a složky.

Výroba krabic na míru

Když už si dáme práci s výrobou krabice, což není snadná záležitost, měli bychom volit opravdu vhodný a prověřený materiál a stejně tak odpovídající způsob jeho spojení resp. to jak bude krabice držet pohromadě. Také nás zajímá forma krabice, která bude nejlépe odpovídat typu předmětu v ní uloženém.

Davis_Trays-fig2_opt

Jednoduchá krabice s víkem a s několika vnitřními patry v průřezu.

 

Campbel_Oversized3

Nákres rozložené krabice.

7152P_0511

Krabice s výklopnou horní i boční stěnou (autor Deborah Confer).

 

Confer-box

Rozložená krabice s horní i boční výklopnou stěnou (autor Deborah Confer).

 

Campbell_Oversized1

Krabice s víkem a s vyjímatelným dnem v průřezu (autor Mei Wan Campbell).

 

 

Davis_Trays-fig8_opt

Schéma vyjímatelného dna s oušky z textilní stuhy (autor Nancy Davis).

 

 

 

 

 

 

 

kartonplast

Dutinkové kartony Cartonplast jsou dostupné v různých tloušťkách a barvách.

 

Při výrobě krabice můžeme šablonu navrhnout tak, aby krabice po složení držela sama od sebe. Dalšími možnostmi, jak papírový karton spojit je použití vhodného adheziva nebo lepicí pásky. Ty však mohou postupem času povolit. Při velkém objemu vyrobených krabic to může být v budoucnu vážný problém. Jednou z možností, která se také využívá je spojení krabic pomocí ocelových nýtů zakoupených v řemeslných potřebách. Tato varianta také není zcela ideální, protože při výkyvech relativní vlhkosti vzduchu může dojít ke korozi kovu a ohrožení uvnitř uloženého předmětu znečištěním korozními produkty.

Dutinkové desky Cartonplast

Dutinkové desky mají vnější hladké strany spojené malými příčkami. Jedná se prakticky o obdobný systém jako u vlnité lepenky. Desky jsou vyrobeny z polypropylenu, který je velmi stabilní a chemicky inertní. Desky jsou dostatečně pevné a opět vhodné pro vlastní výrobu krabic. Jsou dostupné v tloušťce 2 až 10 mm a v několika barvách. Výrobce nabízí možnosti dalších aditiv pro zvýšení UV stability nebo samozhášivou úpravu.

bez názvu (6)

Krabice vyrobená z Cartonplastu (autor Carl Schlichting).

bez názvu (7)

Šablona krabice v rozloženém stavu se vyřízne z desky Cartonplastu (autor Carl Schlichting).

 

bez názvu (8)

Linie, kde bude třeba desku ohnout, se nařízne jedna strana. Aby nedošlo k proříznutí celého kartonu, je lepší nechat řezák vysunutý jen z malé části (autor Carl Schlichting).

bez názvu (9)

Spoje jsou pouze bodové a jsou provedeny pomocí tavné pistole. Nejprve je třeba vytvořit otvor skrz oba kartony až k vnější stěně (autor Carl Schlichting).

bez názvu (12)

Pomocí tavné pistole se obě vrstvy spojí (autor Carl Schlichting).

 

bez názvu (13)

Zatavený otvor se zakryje kouskem silikonového papíru a stlačí (autor Carl Schlichting).

bez názvu (14)

Zatavené místo je sevře do svorek, aby došlo k dokonalé adhezi (autor Carl Schlichting).

bez názvu (15)

Krabice se spojí pomocí tavné pistole a svorek (autor Carl Schlichting).

 

Velmi zajímavé stránky o výrobě krabic a o způsobech uložení všech možných typů sbírkových předmětů:

http://stashc.com/

Reklamy

2 komentáře: „Kartony, krabice a jak na ně

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s