Instalace plošného textilu pomocí magnetů

DSC_0034

Batikované textilie instalované na výstavě Batik: Spectacular Textiles of Java v Asijském muzeu umění v Californii.

Vhodný a navíc estetický způsob instalování historického textilu nebo textilních uměleckých děl je pro každou výstavu stěžejní. Je nutné ochránit předmět a současně vytvořit originální a čistou instalaci, která nenaruší koncepci výstavy. Ne všechny typy plošných textilií jsou vhodné pro paspartování do rámu nebo pro zavěšení přes tubus, jak se to obvykle dělá. Takovéto a obdobné způsoby vyžadují použití skrytých špendlíků nebo šití, které mohou i přes velkou opatrnost textilii poškodit. Novou alternativou, kterou požívají v Asijském muzeu umění v San Franciscu v Californii, je využití pružných magnetových pásků, jimiž se plošná textilie „připne“ na skrytou ocelovou podložku bez špendlíků a šití.

Pro výstavu Batic: Spectacular Textiles of Java chtěla kurátorka Natasha Reichle ukázat návštěvníkům, jak byly textilie nošeny a nebo uchovávány doma. Úkolem bylo instalovat dlouhé nebo rozměrné textilie ve svislém stavu. Designer Marco Centin a textilní restaurátorka Denise Migdail proto navrhli nový systém zavěšení těchto plošných předmětů. Restaurátorka  Denise Migdail vždy preferuje pro instalování textilií použít co nejméně invazivní metody, proto se Marco Centin rozhodl pro instalaci s použitím měkkých magnetů „z ledničky“ místo špendlíků. Sílu magnetového stisku lze regulovat. Přidáním magnetových proužků zvýšíme přítlak nebo naopak vložením mezivrstev jej snížíme. Samotná instalace i deinstalace je pak velmi rychlá a dané předměty je možné instalovat kdykoliv znovu snadno a levně.

magnet_bar

Na pohledové vrchní straně měkkého magnetového pásku je nalepená fotografie části textilie, kterou pásek zakryje. Tak bude takřka neviditelný. Spodní stranu separuje polyesterová fólie.

 

DSC_0009

Technik pro preventivní konzervaci Jocelyn Chan pokrývá spodní ocelové desky separační tkaninou.

Tento způsob je vhodný pro krátkodobé sezónní výstavy. Pro instalaci je nutné připravit ocelové desky odpovídající tvaru a velikosti předmětu, které je nutné potáhnout měkkou a separační vrstvou např. flanelovou tkaninou a na to tkaninou v požadované barvě, která bude odolná proti vyblednutí. Měkký magnet se nařeže do úzkých pásků. Na pohledovou stranu magnetového pásku je možné použít obrázek části předmětu, který bude páskem zakryt. Magnetový pásek tak bude takřka neviditelný a předmět bude působit celistvě. Spodní stranu pásku je nutné také separovat, protože bude ležet přímo na předmětu. V tomto případě byla použitá fólie Mylar (polyesterová fólie), která byla přilepena na spodní stranu magnetového pásku.

Burmese_costume_-_2008.77

Oděv z Barmy inv. č. 2008.77.A-.J je vyroben z jemné látky pokryté těžkými kovovými a skleněnými aplikacemi.

Měkké magnety lze využít i například při instalaci trojrozměrných oděvů, které jsou bohatě zdobené. Těžká dekorace může deformovat siluetu oděvu a navíc může samotná tíha ozdob způsobovat poškození předmětu během vystavení. Měkké magnety lze upravit do potřebných tvarů a umístit na tvarovaný korpus tak, aby odlehčily část váhy v kritických místech.

DSC_0030

Himalájské thangky byly instalované pomocí magnetového systému.

Video s návodem, jak připravit instalaci pomocí magnetového pásku:

zdroj textu:

http://www.asianart.org/collections/magnet-mounts

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s