Vyšívaný vzorník z 19. století a využití nové metody čištění

Ve Philadelphském muzeu umění experimentovali s novou technologií čištění plošných textilií, které není možné prát mokrou cestou. Tento způsob vyvinuli Laura Mina a Kate Sahmel, studentky Winerthur univerzity v Delaware a držitelny Mellonova stipendia – publikováno v AIC’s 40th Annual Meeting: A successful Treatment Method for Reducing Dye Bleed on a 19th Century Sampler.

imagesCAHU1U0W

Porovnání plochy před a po čištění vyšívaného vzorníku z 19. století.

Předmětem, na něž byl nový způsob čištění úspěšně použit, je vyšívaný vzorník z 19. století pocházející ze Skotska. Výšivka hedvábím a vlnou je na lněném plátně. Vzorník byl velmi znečištěný prachem a jinými nánosy nečistot. Pomocí testů stálobarevnosti bylo zřejmé, že většina barevných nití, použitých na výšivce, jsou barevně nestabilní, proto nebylo možné provést běžné praní v lázni s vodou.

wudpac-fellow-elizabeth-shaeffer-demonstrates-applying-cyclododecane-to-a-sampler-using-an-electric-kistka-photo-emily-schuetz.250.300.c

Studentka Elizabeth Shaeffer aplikuje cyklododekan na nestabilní výšivku vzorníku pomocí elektrického zařízení kistka, foto: Emily Schuetz.

Nová technologie čištění pomocí agarového gelu byla primárně vyvinuta Richardem Wolbersem pro čištění skvrn na textiliích způsobených zapuštěním barviv, kde byla použita metylcelulóza a čistící roztok 1% EDTA (etylendiamintetraacetát) a 5% TEA (triatylanolamin). Laura Mina a Kate Sahmel nahradily metylcelulózu agarovým gelem.

Tato čistící metoda je stejně dobře použitelná pro šetrné odstraňování nečistot, když chceme vzniku skvrn od nestabilních barviv zabránit. Nevýhodou je, že proces je velmi pomalý, protože čištění probíhá vždy jen na malé ploše. Nicméně výsledky jsou překvapivě dobré.

Postup čištění je následovný:

Elizabeth Shaeffer – studentka programu Art Conservation (WUDPAC) Fellow na Winterthur/University of Delaware, na letní praxi ve Philadelphském museu umění

SONY DSC

Aplikování cyklododekanu s použitím modifikovaného elektrického zařízení kistka.

Znečištěné plocha vzorníku byla rozdělena na menší úseky, které bylo nutné čistit jednotlivě. Každé takové místo bylo nejprve potřeba ohraničit a zajistit okolní výšivku proti možnému průniku vlhkosti použitím cyklododekanu. Jedná se o krystalickou látku, která se za tepla aplikuje na tkaninu a zabrání jejímu provlhnutí. Pro aplikaci bylo použito modifikované elektrické zařízení kistka, které se běžně používá pro malování vajec voskovou technikou např. na Ukrajině. Barevné nitě výšivky lemující čištěnou plochu musí být dobře prosycené, aby nedošlo k nechtěnému zapuštění.

nprot.2013.066-F2

Návod na přípravu gelových plátků z agaru.

imagesCAU6K5ZC

Elizabeth Shaeffer pokládá gelový plátek na čištěné místo na vyšívaném vzorníku, foto: William Donnelly.

K samotnému čištění byly použity proužky tuhého agarového gelu, které byly dopředu připraveny. Z agarového gelu byl vyříznut tvar kopírující plochu ohraničenou cyklododekanem. Gelový plátek byl položen tkaninu a během hodiny ponechán volně vyschnout. Proces čištění spočívá v principu difúze vlhkosti z gelu do tkaniny a zpětné odsátí navlhčených nečistot do gelu během jeho vysychání. Po sejmutí gelového plátku byla čištěná plocha lehce promyta vodou před filtrační papír na stole se spodním odtahem, kde došlo k odstranění zbytku nečistot. Po vyčištění celého vzorníku aplikovaný cyklododekan do týdne samovolně vytěkal bez zanechání stopy.

SONY DSC

1. před čištěním, 2. po aplikaci cyklododekanu, 3. po přiložení gelového plátku 4. gelový plátek po hodině působení, 5. nečistoty zachycené na filtračním papíře, 6. po čištění

Po bezmála 200 hodinách práce byl vzorník vyčištěn a následně prezentován na výstavě „ Embroidered Exemplars: Scottish Samplers from the Whitman Sampler Collection“, která proběhla v roce 2013 ve Philadephském muzeu umění.

elizabeth-shaeffer-the-gel-after-use.250.300.c

Použité gelové plátky.

 

 

 

 

 

 

Zdroje textu a obrázků:

http://wudpac2014.wordpress.com/2012/08/28/new-methods-for-cleaning-historic-textiles/

http://www.conservators-converse.org/2012/05/40th-annual-meeting-a-successful-treatment-method-for-reducing-dye-bleed-on-a-19th-century-sampler-by-katherine-sahmel-and-laura-mina/

http://www.artcons.udel.edu/news/2012/09/10/innovative-cleaning-techniques-for-textiles

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s