Gone with the Wind – restaurovat nebo ne – poslední část

GWTW1

Filmová svatba Scarlett O’Hara.

Filmové kostýmy byly připravovány k 75. výročí slavného filmu Gone with the Wind. Jejich restaurování provázelo množství etických otázek, kde bylo nutné rozhodovat mezi zachováním nepůvodních úprav nebo navrácením do původního stavu, který je dobře zdokumentován ve filmu. Kromě toho bylo nutné volit i mezi původními prvky, které způsobovaly poškození a jejich odstraněním. Restaurátor se vždy potýká s otázkou, jak moc do předmětu zasahovat. Jedním z nejvíce problematických předmětů byl svatební závoj Scarlett O’Hara. Už když v 80. letech závoj dorazil do Ransomova centra, byl velmi zkřehlý a celoplošně pomačkaný.

Závoj je tvořen subtilní konstrukcí, na níž je našitý drobně řasený tyl. Z tohoto čepečku pak splývá široký tylový závoj. Tyl je ve velmi špatném stavu a při sebemenším doteku praská a poškozuje se, protože vlákna časem zdegradovala a zkřehla.

timthumb

Současný stav svatebního čepce se závojem je velmi špatný. Foto: Pete Smith

GWTW1054s

Vivien Leigh v roli Scarlett O’Hara ve svatebních šatech a čepci se závojem.

„Pouhým pohledem nepoznáte, v jaké kondici jsou vlákna. A když máte na rukou rukacice, nejenže můžete způsobit nechtěné poškození, ale neucítíte, jak jsou vlákna poškozena. Až ve chvíli, kdy se dotknete bez rukavic, zjistíte, že materiál je velmi křehký, což znamená, že vlákna jsou degradovaná.“ vysvětluje Cara Varnell, soukromá restaurátorka.

4300e8c76ac5818487ebe49badf95a99

Vivien Leigh v roli Scarlett.

Cara se svým týmem zvažovala několik variant, jak čepec se závojem restaurovat. Jednou z možností, která byla nakonec zamítnuta, bylo podložit závoj pomocným materiálem. Problém byl, že by takto zajištěný závoj nebylo možné přišít zpět na stejně poškozený čepec.

„Jestli se ho budeme snažit zrestaurovat, co se stane?“ Cara Varnell pokračuje „Podložením bych nemusela nedosáhnout ničeho, navíc by to vyžadovalo velkou manipulaci s předmětem a mohlo by to skončit špatně. Když bychom ho nechali tak jak je, co se stane? Vhodně bychom ho uložili a nemohl by být vystaven. Bude z něj předmět určený ke studiu ne k vystavení.“

Cara Varnell se rozhodla závoj nerestaurovat. „Jen protože to umím neznamená, že bych to měla dělat, to je moje filozofie.“

Přestože je závoj poškozený, průzkum překvapivě ukázal, že je precizně zhotovený. Čepeček má velmi zajímavé tvarování, takže se zdá, že nebyl vyroben ve filmovém studiu. Jill Morena objasnila, že Walter Plunkett strávil několik týdnů cestováním po Jihu, aby načerpal inspiraci k navrhování kostýmů. Pátral po dobových oděvech a Margaret Mitchell ho seznamovala s místními lidmi. Tudíž závoj z poloviny 19. století klidně mohl patřit nějaké ženě z Jihu.

Gone With the Wind

Svatební šaty Scarlett O’Hara.

Restaurátoři se často setkávají s problémy, které již není možné řešit. Takovým příkladem jsou právě závěsové šaty, které byly spolu s a plesovými šaty zapůjčeny na výstavu Hollywood Costumes. Výstavu pořádalo V&A muzeum v Londýně a trvala od října 2012 do ledna 2013. Původně zářivě zelená barva šatů byla téměř po celém povrchu značně vybledlá. Tento v podstatě estetický problém byl vyřešen nápaditou instalací. Šaty byly osvětleny zeleným světlem, které jednak zakrylo vybledlá místa a současně navrátilo šatům původní barevnost.

wuth12

Výstava Hollywood Costumes ve V&A museum Londýn. Na snímku jsou zelené závěsové šaty.

HOLLY3

Výstava Hollywood Costumes ve V&A museum Londýn. Na snímku jsou červené plesové šaty s peřím a kamínky.

Zdroj textu:

http://blog.hrc.utexas.edu/2011/08/03/conservators-find-best-treatment-for-wedding-veil-from-gone-with-the-wind-is-no-treatment/

http://prettycleverfilms.com/costume-design-film-fashion/scarletts-gowns-gone-wind-costume-restoration/#.VDpOTcNIuM8

Reklamy

1 komentář: „Gone with the Wind – restaurovat nebo ne – poslední část

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s