Restaurování kostýmů ze slavného filmu Gone with the Wind – I. část

GWTW7

Vivien Leigh v roli Scarlett O’Hara ve slavném filmu Gone with the wind. Na snímku má na sobě zelené šaty ušité ze sametových závěsů.

V roce 2010 obdrželo Ransomovo centrum dotaci v hodnotě 30 tis. dolarů na restaurování pěti kostýmů z filmu Gone with the wind – Jih proti severu. Hlavním cílem bylo, aby mohly být kostýmy bez poškození vystaveny na připravované výstavě a dále zapůjčeny na výstavy do jiných institucí. Kostýmy patří Centrálnímu archivu Davida O. Selznicka a než se po natáčení v 80. letech dostaly do Ransomova centra, v rámci propagování filmu dlouho cestovaly a byly vystavovány na různých místech např. i v Metropolitním muzeu v NY. Náročné turné zřejmě zapříčinilo, že jsou kostýmy nyní ve špatném stavu.

Cara Varnell

Cara Varnell restauruje zelené závěsové šaty z filmu Gone with the wind. Foto: Eric Grey

Restaurátorské práce zabraly více než 180 hodin a práce byla dokončena na jaře 2012. Vedoucím restaurátorem byla Cara Varnell, soukromá restaurátorka textilu, která se specializuje na historické oděvy, divadelní a filmové kostýmy. Její tým se skládal z konzervátorů Ransomova centra, profesorů a studentů z Division of Textiles and Apparel in College of Natural Sciences‘ School of Human Ecology na Texaské univerzitě v Astinu.

imagesCACDZX5V

Detail střapce z opasku šatů.

„Chceme co nejvíce minimalizovat náš vliv na tyto kostýmy, proto respektujeme předmět jako takový, jeho historii a také původní záměry výtvarníka.“ řekla Jill Morena, kurátorka sbírky kostýmů Ransomova centra.

imagesCAG7JF3Z

Cara Varnell restauruje ozdobný střapec z pásku šatů.

Většina kostýmů není konstruovaná tak, aby vydržela déle než pro natočení filmu. Nebývají zhotoveny tak kvalitně jako běžné oděvy. Kostýmy z filmu Gone with the wind jsou navíc ušity z těžkých látek a už jen gravitační síla při obléknutí na figurínu vytváří velkou zátěž na švy a šicí nit.

Jedním z pěti kostýmů, které prošly restaurováním, byly „zelené šaty“, které si Scarlett nechala ušít ze sametových závěsů. Na detailním průzkumu se podílela studentka Nicole Villarreal z Texaské univerzity v Austinu. Z jejích závěrů vyplynulo, že šaty v minulosti prošly mnoha opravami a také byly upravovány. Prvním krokem bylo zjistit, které švy a stehy jsou původní a které ne. To se týkalo především oblasti pasu, kde druhotné zásahy způsobovaly na citlivém materiálu nežádoucí tah.

Nejvíce viditelné bylo výrazné vyblednutí vrchní zelené tkaniny. Restaurátoři se domnívali, že šlo o poškození světlem v důsledku dlouhodobého vystavení. Degradace působením světla obvykle bývá spojena s poškozením vláken, která přeschnou a zkřehnou. Tady tomu tak nebylo. Sametový povrch na vybledlých místech byl na omak stejný jako na těch nevybledlých. Možné vysvětlení ukázal drobný štítek našitý uvnitř šatů s nápisem: “ postříkáno Sudolem“. Sudol se používal jako desinfekční prostředek na bázi fenolu (podobný Lysolu). Cara Varnell se domnívá, že právě ošetření Sudolem mohlo zapříčinit vyblednutí barviva.

timthumb

Štítek s nápisem „sprayed with sudol“ na vnitřní straně šatů odhalil příčinu vyblednutí barviv. Foto: Anthony Maddalony

Druhotných oprav bylo na šatech ze zelených závěsů více. Sukně byla z rubní strany pošita keprovou stuhou, do níž byly vloženy obruče z kovového drátu, aby vytvořily výztuhu. Zatímco ve filmu má sukně šatů spíše zvonový tvar, díky obručím se tvar změnil do písmene „A“. Na základě toho bylo rozhodnuto o odstranění obručí i keprové stuhy. Tyto části však byly uchovány jako součást minulosti šatů.

EP-140908561

Instalace zelených závěsových šatů, které nosila filmová postava Scarlett O’Hara.

Kostýmy patří do Selznickovy sbírky a jsou vnímány jako součást filmové produkce. Vzhledem k povaze předmětů a jejich životu často nastává diskuze ohledně pozdějších změn či oprav, které nejsou originální. V takových případech je cílem navrátit kostýmům původní vzhled, který měly během natáčení filmu.

gone-with-the-wind-costume-3

Tyto šaty oblékala Vivien Leigh ve filmu Gone with the wind.

zdroj textu:

http://www.hrc.utexas.edu/press/releases/2012/conservedresses.html

http://blog.hrc.utexas.edu/2010/11/30/conservation-work-begins-on-gone-with-the-wind-dresses-with-study-of-stitching-and-construction/

http://blog.hrc.utexas.edu/2011/07/20/conservation-efforts-begin-on-five-gone-with-the-wind-costumes/

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s