Bikiny značky Emilio Pucci – V&A Museum

2013GK2380_jpg_l

Bikiny značky Emilio Pucci, Foto: V&A Museum, Londýn.

Sarah Glenn (V&A Museum, Londýn)

Pro výstavu s názvem The Glamour of Italian Fashion 1945 – 2014, která nyní probíhá v muzeu Viktorie a Alberta v Londýně, byly vybrány mimo jiného také plavky přesněji řečeno bikiny od známého návrháře Emilia Pucci. Jejich příprava na vystavení zahrnovala konzervátorský zásah i úpravu figuríny.

4913d1e5199c98abbaa5aed113e7d93a

Bikiny před zásahem, Foto: V&A Museum, Londýn.

Dvoudílné bikiny jsou vyrobeny z bavlněného materiálu s typickým geometrickým potiskem značky Pucci v několika barvách – fialové, žluté, tyrkysové, modré, šedo-zelené, limetkové a tmavě zelené. Součástí potisku je podpis Emilio a tkanina dostala název“Triangolazioni“. Podprsenka má drátěné kostice a košíčky jsou podšité. Ramínka jsou úzká a řasená. Zapínání na zádech je řešeno na dva knoflíky a háček pro nastavení potřebného obvodu hrudníku. Spodní kalhotky mají elastický pas i nohavičky. Zapínání je na zip a je kryté (fly zipper). Kolem kalhotek je krátká sukénka otevřená na předním díle.

Bližší údaje o předmětu a detailní fotky najdete zde:

http://collections.vam.ac.uk/item/O132251/bikini-pucci-emilio/

Emilio-pucci-99

imagesCA5ZHW2V

Emilio Pucci

 

 

Emilio Pucci, [eˌmiːlio ˈpuʧːi], (1914 – 1992) byl italským módním návrhářem. Jeho tvorba je charakteristická především výrazně barevnými geometrickými tisky. Začal návrhy sportovního oblečení pro školní lyžařský tým, ale svět módy jej poprvé zaznamenal až v roce 1947, kdy byly jeho oděvy nafoceny jeho kamarádnou pro Harper’s Bazar. Později začal Pucci experimentovat se strečovými materiály a vrhl se na navrhování houte coutare pro módní resort Canzone del Mare na Kapri. V roce 1949 zkouší kolekce plavek, ale poté přesedlá na zpracování hedvábných látek v podobě jasně barevných šátků , halenek a šatů. Další butik otevřel v Římě. Jeho oděvy si oblíbila např. Marilyn Monroe, která se v jedněch z jeho šatů nechala pohřbít. Mezi další ikony, jež si oblíbily značku Pucci byly i Sophia Loren, Jackie Kennedy a v 90. letech i Madonna.

80a14d154711ff004a48e26ee29c90d4

Degradovaná polyuretanový výplň, Foto: V&A Museum, Londýn.

Bikiny byly v poměrně dobrém stavu až na polyuretanovou výplň košíčků, která časem degradovala a začala křehnout a rozpadat se. Vlivem toho košíčky ztuhly a deformovaly se. Degradovaná polyuretanová pěna také způsobila žloutnutí okolní textilie. To jsou typické projevy stárnutí tohoto materiálu.

3cd3e2443b93df4bbba2eede48799f18

Odstraňování polyuretanové pěny z košíčků, Foto: V&A Museum, Londýn.

Jako nejlepší varianta bylo zvoleno úplné odstranění pěnové výplně košíčků. Tím bude ochráněn okolní materiál. Aby bylo možné se k pěnové výplni dostat, některé švy na podšívce uvnitř košíčků bylo nutné demontovat. Degradovanou pěnu pak bylo možné relativně snadno odstranit jak mechanicky, tak i s použitím chemického čištění. Poté byly švy opět zašity s použitím původní stopy po šití.

cd3f5886ce4f12a2bc52dea0a48e9978

Opětovné sešití původní švů, Foto: V&A Museum, Londýn.

1c2765f66057257e24b87ed376b8dfe1

První zkoušení na figuríně, Foto: V&A Museum, Londýn.

Při zkoušení bylo zjištěno, že vrchní díl plavek je větší než poprsí figuríny. Aby mohla být figurína vhodně upravena, bylo nutné zhotovit kopii vrchního dílu a omezit manipulaci s originálním dílem plavek na minimum. Figurína pak byla upravena na potřebnou velikost i tvar prsou.

bcd0a36ba5adce4f8f864ddb4d302b43

Kopie vrchního dílu plavek, Foto: V&A Museum, Londýn.

 

 

 

 

Bikiny Pucci budou ve V&A Museum vystaveny až do 27. července, kdy výstava o italské módě končí.

Finishing+Touches+Glamour+Italian+Fashion+CqHAny92B3pl

Výstava The Glamour of Italian Fashion 1945 – 2014, V&A Museum, Londýn.

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj textu: http://www.vam.ac.uk/blog/glamour-italian-fashion/conserving-pucci-classic

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s