Unikátní oděvy mongolských kočovných bojovníků, 7. – 11. století

tisková zpráva Fachhochschule Köln, Kolín nad Rýnem

RTEmagicC_Ausst_Steppenkrieger_Lupe_04.jpg

Maike Piecuch a Laura Peters, magisterské studentky na univerzitě aplikovaných věd v Kolíně nad Rýnem pod vedením Prof Dr. Annemarie Stauffer.

V roce 2012 byla dokončena konzervace a dokumentace hrobní výbavy ze skalní hrobky v mongolské Altai, kterou byli pověřeni studenti z Univerzity aplikovaných věd v Kolíně nad Rýnem. Jedná se o restaurované a zdokumentované nálezy z roku 2008, objevené v mongolských skalní hrobkách ze 7. – 11. století. Díky suchému klimatu se zde zachovalo množství textilních nálezů. Senzační jsou hlavně zbytky z Dugui Cahir (11. století). Jedná se o dva různé oděvy pocházející z kultury kočovných jezdců. To jsou jediné dochované kusy oblečení z 11. století, které byly dodnes známé pouze z obrázků.

RTEmagicC_Ausst_Steppenkrieger_Detail_01.jpg

Detailní pohled na hedvábný kaftan (Foto: FH Köln/Thilo Schmülgen)

Maike Piecuch a Laura Peters, magisterské studentky na univerzitě aplikovaných věd v Kolíně nad Rýnem, dokázali pod vedením Prof Dr. Annemarie Stauffer z mnoha položek rekonstruovat jedinečný hedvábný kaftan z čínské damaškové tkaniny a nejstarší dochovaný kabát z vlněné plsti (wolldeel).

Profesorka Annemarie Stauffer řekla, že při výrobě kaftanu se hedvábím nešetřilo, protože je kompletně celý vyroben čistě z hedvábí. To vypovídá o vysokém postavení a bohatství majitele. Také to ukazuje, že tento člověk měl přístup k obchodu s cenným zbožím z Číny. Prozatím není známo, jakým způsobem se hedvábný damašek do severního Mongolska dostal. V té době dokázali hedvábný damašek utkat jen Číňané, takže se možná jednalo o vzácný dar. Nositel musel být vysoce postavený, protože i podšívka byla vyrobena z hedvábí.

Důmyslný střih vrhl na kulturu kočovných jezdců zcela nové světlo: „Věděli jsme,“ řekla Dr. Annemarie Stauffer, „že rukávy jezdeckých oděvů mohly nosit různými způsoby. Teprve nyní víme, jak byl oděv speciálně zhotoven a přizpůsoben jejich způsobu života. Kaftan má velmi dlouhé rukávy. Pro jízdu na koni však byly ruce prostrčeny větracími otvory v podpaží a rukávy byly sepnuty dozadu pomocí knoflíku.

detailní fotky obou oděvů naleznete zde:

http://www.stueck-fuer-stueck-rheinland.de/app/Presse_RLMB/index.asp?NNr=8136

RTEmagicC_Ausst_Steppenkrieger_Mantel.jpg

Také tento 1000 let starý vlněný kabátec nosili obdivovaní i obávaní kočovní nájezdnící (Foto: J. Vogel/LVR-LandesMuseum Bonn)

Vysoký stupeň přizpůsobení je také patrný na druhém nálezu – vlněném kabátci. Ten je sešit z jednotlivých dílů. Zvláštností je velmi jemné zpracování látky. Kabátec je vysoce funkční: horní část je přiléhavá, zato dolní je rozšířená, aby se jezdec mohl dostat na koně. Kabátec je šitý tak, aby jezdec nemusel sedět na švech a současně měl chráněny nohy. Také měl kapuci na ochranu proti povětrnostním vlivům. Kabátec ukazuje specifika oděvu určeného pro kočovné jezdce: speciální dekorace kontrastní plstí a rafinované zapínání. V současné době jde o svého druhu nejstarší dochovaný oděv. Všechny tyto oděvy jsou zpracované z velmi jemných vláken, pěkně a rovnoměrně zhotovené.

RTEmagicC_Ausst_Steppenkrieger_Betrachten.jpg

Maike Piecuch, Laura Peters a Prof. Dr. Annemaire Stauffer – vedoucí konzervování a restaurování textilu na univerzitě aplikovaných věd v Kolíně (Foto: FH Köln/Thilo Schmülgen)

Výzkum, rekonstrukce a následné zachování oděvů bylo financováno nadací Gerda Henkel a Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu. Speciální výstava v roce 2012 poprvé představila jedinečné předměty, zbraně, vybavení a oblečení kočovníků. Na základě zkoumání těchto objektů bylo možné získat hlubší vhled do života a kultury stepních nomádů, kteří výrazně ovlivnili dějiny střední Evropy. Nové poznatky jsou pro studium mongolské kultury velmi významné.

bez názvu

Hedvábný kaftan ve vitríně na výstavě.

Výsledky společného projektu Univerzity aplikovaných věd v Kolíně nad Rýnem, Bonn University, LVR-Landesmuseum v Bonnu a Archeologického ústavu Mongolské akademie věd byly představeny na speciální výstavě „Stepní bojovníci. Kočovní jezdci 7. – 14. století z Mongolska „v LVR-Landesmuseum v Bonnu.

zdroje textu:

http://www.verwaltung.fh-koeln.de/aktuelles/2012/01/verw_msg_04543.html

http://mongolschinaandthesilkroad.blogspot.cz/2012/09/steppenkrieger-reiternomaden-des-7-14.html

 

další nomádské textilie najdete zde:

1_q_steppenkrieger_m-1

Obrázek mongolského kočovného bojovníka.

http://www.op-online.de/lokales/nachrichten/offenbach/nicht-jeden-tisch-1566288.html

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s