Reštaurovanie Cisárskeho koberca v Metropolitan Museum of Art

"Cisársky koberec". 2. polovica 16. storočia, Irán, Obdobie Safavid (1501–1722). The Metropolitan Museum of Art, New York, Rogers Fund, 1943 (43.121.1)

„Cisársky koberec“. druhá polovica 16. storočia, Irán, Obdobie Safavid (1501–1722). The Metropolitan Museum of Art, New York, Rogers Fund, 1943 (43.121.1)

Tento úchvatný „Cisársky koberec“ sa dostal do Metropolitan Museum of Art v roku 1943. Patrí medzi najväčšie a najkrajšie perzské koberce v zbierke múzea. Bol vyrobený v druhej polovici 16. storočia, s najväčšou pravdepodobnosťou počas panovania šacha Tahmaspa. Neznámym spôsobom, pravdepodobne obchodom alebo ako diplomatický dar sa dostal do Ruska a odtiaľ, okolo roku 1700 bol darovaný Petrom Veľkým Habsburgovcom do Viedne.

Stav koberca bol už pri príchode do múzea nevyhovujúci, preto bol počas 60 rokov prezentovaný verejnosti len 2 krát. V roku 2006 bol započatý  veľmi ambiciózny projekt trojročného konzervačného programu, ktorý bol určený k stabilizácii stavu koberca tak, aby mohol byť predmet neskôr vystavovaný v múzeu v pravidelných intervaloch.

Hlavné pole pokrýva sofistikovaný rastlinný ornament prelínajúci sa z reálnymi i fantastickými bytosťami.

Hlavné pole pokrýva sofistikovaný rastlinný ornament prelínajúci sa z reálnymi i fantastickými bytosťami.

V prvom rade bol koberec celoplošne dôkladne nasnímaný fotografickým štúdiom pre získanie čistého obrazu o všetkých predchádzajúcich zásahoch z minulosti. Pôvodne pokrývala celú rubnú stranu podšívka – červená hodvábna vzorovaná tkanina, pri zahájení projektu už tiež výrazne poškodená. Po odstránení podšívky sa odhalila ešte jedna vrstva inej podšívky. Po odstránení aj tejto vrstvy bolo objavená konzervačná vrstva v podobe vyše 700 záplat ako dôkaz o predchádzajúcich zásahoch ľudí, ktorí sa snažili zachrániť tento vzácny predmet. Neexistujú však záznamy o tom, kedy boli záplaty vytvorené. Je možné, že vznikali tiež v rôznych obdobiach pretože sú taktiež viacvrstvové (po odstránení jednej záplaty sa pod ňou skrýva ďalšia).

Koberec z rubnej strany po odkrytí niekoľkých vrstiev podšívky.

Koberec z rubnej strany po odkrytí niekoľkých vrstiev podšívky.

Počas konzervačného zásahu v reštaurátorských ateliéroch múzea boli niektoré zo záplat odstránené z dôvodu nevhodného pevného prišitia a deformácie originálnej štruktúry koberca. Všetky záplaty boli starostlivo označené, zdokumentované fotografickým záznamom a po demontáži sa uskladnili napríklad pre ďalšie analýzy farbív.

Celkové rozmery koberca sú 759.5 cm x 339.1 cm. Hustota je približne 5,425 uzlov na decimeter štvorcový. Osnova a útok sú hodvábne, čo má za následok najväčšie poškodenia, vlas tvorený vlnenou priadzou je v pomerne dobrej kondícii. celková farebnosť je aj po niekoľkých storočiach existencie koberca excelentná.

Po zrelaxovaní koberca sa pristúpilo k stabilizácii, ktorá  sa vykonala celoplošným podložením koberca vlnenou tkaninou farbenou do štyroch základných odtieňov podľa pôvodných na koberci – červený, zelený, žltý a béžový. Farbivá na koberci sú prírodné, nový materiál bol však farbený syntetickými farbivami. Farbiace recepty boli starostlivo zapísané takže kedykoľvek sa mohol požadovaný odtieň duplikovať. K zafarbeniu požadovaného množstva materiálov využili profesionálnych farbiarov hlavne z dôvodu náročnosti farbenia tak veľkého množstva materiálu.

Nová podporná vrstva, pohľad z rubnej strany.

Nová podporná vrstva, pohľad z rubnej strany.

Nová vrstva poskytuje kobercu stabilitu, farebné odtiene vizuálne scelujú predmet tam, kde chýba pôvodný materiál. Na niekoľkých menej poškodených miestach sa ponechalo „okno“ pre ľahší prístup k pôvodnej štruktúre koberca pre prípadný ďalší výskum v budúcnosti.

Podrobný záznam o konzervácii koberca môžete nájsť na stránkach Metropolitného Múzea vo videu:
http://www.metmuseum.org/metmedia/video/collections/isl/conserving-the-emperors-carpet
Podrobnosti o analýzach štruktúry koberca a niekoľko ďalších informácií k jeho konzervácii a následnej inštalácii nájdete v článku:
Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s