Restaurování obuvi z pol. 17. století

Bog_cons3

Obuv tzv. slap sole shoe z pol. 17. století, Bata Shoe Museum

Bata Shoe Museum, Toronto, Ontario, Kanada

Pro rozsáhlou výstavu s názvem „On a Pedestal: From Renaissance Chopines to Baroque Heels“ 2009-2010 byla vybrána řada neobvyklých a cenných předmětů. Kromě obuvi a jiných předmětů pocházejících přímo ze sbírek Bata Shoe Museum v Torontu, bylo mnoho exponátů zapůjčeno také z dalších evropských muzeí. Kvůli vystavení však bylo nutné některé z předmětů restaurovat a zlepšit tak jejich stav. To byl případ i tohoto páru bot ze 17. století.

Nazouvací boty mají zvýšený podpatek a spodní plocha podešve a podpatku je podražena další vrstvou – rovnou podrážkou (angl. slap sole shoe) Tento typ obuvi se začal vyrábět ve 30. letech 17. století. V té době nosily podpatky jak ženy, tak i muži. Odhaduje se, že rovná podrážka původně sloužila k tomu, aby se podpatek nezabodával do bláta či měkké půdy. Později se stala neobvyklým módním trendem.

více na: http://www.batashoemuseum.ca/podcasts/200906/index.shtml

Blog-cons2

Poškození obou bot.

Svršek boty, podpatek i zadní část podrážky jsou potaženy hedvábnou saténovou tkaninou krémové barvy. Povrch je zdoben paličkovanou krajkou z dracounové nitě se stříbrnou lamelou. Krajka je v několika podélných i příčných pásech našita na svršku a také podélně na zadní straně podpatku.

Boty jsou zevně viditelně poškozené. Hedvábná tkanina, kterou jsou boty potaženy, je odřená a na některých místech svršku chybí. Přišití krajky bylo místy uvolněné. Pro opravu hedvábného potahu zvolila konzervátorka Bata Shoe Museum Ada Hopkins satén odpovídající gramáže. Cílem zásahu bylo opravit poškozená místa tak, aby byl povrch opticky sjednocený a přitom se zachoval originální vzhled obuvi ze 17. století. Nová tkanina byla dotónovaná pomocí černého čaje Earl Grey, jehož použití na barvení drobných textilií a krajek z přírodních vláken je dokonce historicky doloženo. Díky černému čaji je množné dosáhnout zašlého odstínu staré textilie. Stejným způsobem byl obarven i materiál na šití. Pomocí melinexu byly zhotoveny šablony poškozených míst pro vystřižení „záplat“. Na ně byl následně vytvořen film adheziva. Záplaty byly aplikovány na poškozené místo a adhezivo reaktivováno parami organického rozpouštědla. Uvolněná a flotující vlákna pak byla dodatečně přichycena pomocí šití.

Blog_cons1

Odhalený kousek vrchní hedvábné tkaniny s původní barevností.

Během restaurování došlo k překvapivému odhalení skrytého místa na zadní straně podpatku. Zde se dochovala původní broskvově-růžová barva vrchního hedvábného materiálu.

http://astepintothebatashoemuseum.blogspot.cz/2010/08/conserving-history.html

 

imagesCAUCPPAO

Výstava „On a Pedestal: From Renaissance Chopines to Baroque Heels“ 2009-2010, Bata Shoe Museum

o výstavě a dalších exponátech více na:

http://www.batashoemuseum.ca/exhibitions/on_a_pedestal/

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s