Restaurování hedvábných závěsů z Kops room Rijksmuseum

příspěvek z Textile Sympozium 7. – 8. října 2013 v Rijksmuseum, Amsterdam

Mieke Albers (Textile Conservator Rijksmuseum, Amsterdam)

V souvislosti s rekonstrukcí Rijksmuseum a znovuotevření jeho expozic bylo uvnitř muzea reinstalováno několik dobových interiérů. Mezi nimi je i Kopskamer (Kops room) – salón datovaný přibližně do roku 1793-4 a  původně sloužící dobře situovanému Harlemskému obchodníkovi.

1794 - Netherlands - Kops Salon 2

Historický snímek salónu Kopskamer.

Jedná se o obzvlášť krásný a elegantní pokoj se zdobenými reliéfními dřevěnými obklady, který se zachoval ve svém původní stavu. Na konci 18. století jde o velmi nákladnou záležitost a v podstatě to nejlepší, co se v Nizozemsku v té době dalo pořídit. Přitom se jedná o evropskou produkci, protože lustr pochází z Anglie, krb z Itálie, koberec je Vlámský a hedvábné čalounění a závěsy pocházejí z francouzského Lyonu.

Po sejmutí hedvábných závěsů bylo zjištěno, že tkanina je v některých místech značně poškozená dlouhodobým zavěšením a vystavením. Tomu odpovídá i poškození, které je situované převážně v horních částech závěsů. Tkanina je křehká a degradovaná tak, že praská v obou směrech – jak ve směru osnovy, tak i ve směru útku.

Po mnoha testech bylo pro konsolidaci závěsů vybráno termoplastické adhezivo EVACON-R™ (kopolymer etylenu a vinylacetátu).

 

1794 - Netherlands - Kops salon 1a

Interiér Kopskamer salónu po reinstalaci a znovuotevření expozice Rijksmuseum.

Fotografie z průběhu restaurování a další informace jsou dostupné na posteru ke stažení:

http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&ved=0CCsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.cci-icc.gc.ca%2Fsymposium%2F2011%2FPoster%2520-%2520Albers%2520-%2520English.pdf&ei=LlxuU5noI4L0OdGjgYgD&usg=AFQjCNGjxeomKOK-W_r8-TctpTEfRnwG7g&sig2=lDpZZedcr6GJ90WLQu3H-Q&bvm=bv.66330100,d.bGE

Části závěsů, které bylo možno konsolidovat, byly vloženy do sendviče. Jako podklad sloužila hedvábná krepelína, povrch byl překryt tylem (nylon net). Adhezivo bylo smíseno s demineralizovanou vodou v poměru 1:3 a aplikováno na pomocné textilie pomocí válečku, což zajistilo nanesení rovnoměrné vrstvy. Aktivace lepivé vrstvy probíhala s pomocí horké špachtle nastavené na teplotu 60-80° C a vždy směrem od středu do krajů. Termoplastické adhezivo vytvořilo dostatečně pevný a současně flexibilní spoj s krycí a podkladovou tkaninou a díky tomu mohly být poškozené závěsy opět zavěšeny. Evacon-R™ je reverzibilní a nezpůsobí další poškození tkaniny jako například šité skeletování, které je také časově mnohem náročnější. Některé části závěsů bylo bohužel nutné nahradit. K tomuto účelu posloužila bavlněná tkanina, která se svým zastřeným leskem nejvíce podobala degradované hedvábné tkanině.

Vlastnosti EVACON-R™

 • emulze, ředitelný vodou
 • pH neutrální
 • termoplastické vlastnosti – bot tání je 70° C
 • nízká teplota skelného přechodu
 • vytváří odpovídající pevnost v teplotním rozmezí 30-60° C
 • flexibilní
 • nevytváří statickou elektřinu
 • reversibilní v acetonu
 • čistý, transparentní
 • prošel testy – Silver Tarnish Test a PAT Test
 • používané pro usně, pergamen, len, bavlnu, papírový karton

Použitá literatura

Karin Scheper:” A study of EVACON-R: application and behaviour of a white glue” CR volume number 6, issue number 1, page number 32-34

http://www.conservation-by-design.co.uk

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s