Příprava dámských empírových šatů do nové expozice Rijksmuseum

příspěvek z Textile Sympozium 7. – 8. října 2013 v Rijksmuseum, Amsterdam

Mieke Albers (Textile Conservator Rijksmuseum, Amsterdam), Blanca M. du Mortier (Keeper of Costume, Rijksmuseum, Amsterdam)

Dámské šaty pocházejí z počátku 19. století a jsou v empírovém stylu. Živůtek je oddělen od sukně. Šaty mají hluboký výstřih a krátké nabírané rukávy. Vrchní materál tvří tzv. „blonde lace“, což je strojová paličkovaná krajka. Tento typ krajky se od roku 1808 vyráběl ve Francii z hedvábí v přírodní barvě pocházejícího z Číny (od toho název blonde). Vzor krajkoviny tvoří věnce z květů a listů, což je pro toto období typické.

Opnamedatum: 2013-03-19

Dámské krajkové šaty z počátku 19. století, inv. č. BK-NM-14105

Detailní snímky šatů a další informace najdete na stránkách Rijksmuseum:

https://www.rijksmuseum.nl/en/collection/BK-NM-14105

Šaty byly velmi znečištěné především prachem, což způsobilo, že krajkovina zkřehla. Bez konzervátorského zákroku nemohl být oděv vystaven. Šaty byly nejprve opatrně čištěny mechanicky pomocí vysavače. V případě odděleného živůtku byl zvolen i mokrý způsob čištění, neboť průsvitná krajkovina na rukávcích byla viditelně zašedlá od prachových nečistot. Před praním však byla nejprve zhotovena panna. Podle střihu šatů byla ušita jednoduchá kopie z etamínu, aby se při zkoušení na panně šaty nepoškodily. Panna byla vyrobena z PE pěny a pečlivě ořezána do potřebného tvaru. Pro dotvarování postavy byl použit korzet a spodnička byla zhotovena z netkané textilie. Tyto nezbytné spodní vrstvy se nenápadným způsobem proznačují na povrch obléknutých šatů a evokují tak co možná nejpřesnější dobový oděv (použité materiály – tyl, balvněné plátno, Tyvek, suchý zip (Velkro)). Po mokrém čištění byl živůtek oblečen na pannu obalenou igelitem, aby doschnul v přirozeném tvaru. Křehká krajkovina byla za účelem zpevnění podložena tylem.

Fotky z průběhu restaurování najdete v ICOM-CC Textile Working Group Newsletter n. 33 ke stažení na stránkách:

http://www.museumtextiles.com/resources.html

Při úpravě panny byly do ramenou vloženy komponenty, ne něž bude možné připevnit ruce.

Nyní jsou šaty součástí expozice historických oděvů Rijksmuseum. Pro novou expozici bylo celkem vybráno 16 historických oděvů a okolo 40 doplňků. Vystavování historických textilií ve stálých expozicích je komplikované z hlediska jejich možného poškození v důsledku dlouhodobého vystavení. Proto byl navržen výstavní plán, kdy budou oděvy každých šest měsíců měněny. K tomuto účelu slouží menší depozitář textilu v budově Atelirgebow (restaurátorské ateliéry Rijksmusea), která sídlí přímo vedle muzea, kde jsou „náhradní“ oděvy uloženy. Hlavní depozitáře Rijksmusea jsou totiž umístěny několik desítek kilometrů za Amsterdamem.

Příprava instalace jedno oděvu zahrnující výrobu a úpravu panny a zhotovení spodních vrstev zabrala půl až dva dny podle náročnosti. Celkový čas potřebný pro přípravu všech oděvů a oděvních doplňků do nové části expozice trval 6 měsíců.

bez názvu

Pohled do nové expozice historických oděvů Rijksmuseum.

 

bez názvu (2)

Pohled do nové expozice historických oděvů Rijksmuseum.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s