Kyoto Costume Institute – Akiko Fukai

Akiko Fukai

Akiko Fukai

Akiko Fukai ( ročník 44) je nejen japonskou oděvní historičkou, ale také hlavní kurátorkou a ředitelkou Kyoto Costume Institute.

V 60. letech se přestěhovala ze severu Japonska do Kyota, aby studovala medicínu, ale uchvátila ji západní móda a tak změnila své studijní zaměření. V roce 1978 gigantická společnost Wacoal zabývající se výrobou prádla pod vedením Koichi Tsukamoto založila Kyoto Costume Institute a to pro ni byla obrovská pracovní příležitost. Pokud jde o práci, paní Fukai říká: „Prostě jsem věděla, že to bylo pro mě to pravé.“ Od té chvíle začala budovat sbírku oděvů, která nyní čítá 12 tis. oděvů a doplňků a 16 tis. dokumentů včetně rozsáhlého archivu. V současné době jde o jednu z nejprestižnějších sbírek historických oděvů na světě.

bez názvu (13)

KCI digital archives

Japonsko dlouhou dobu postrádalo institut, kde by bylo možné vidět kořeny, z nichž vychází moderní japonská móda souběžná se západními zeměmi. To byla základní myšlenka při tvořbě sbírky, proto téměř tři čtvrtiny tvoří západní oděvy. Kolekce zahrnuje od 95 modelů od Balenciagy a 60 od Chanel až po nejdražší zdobený živůtek pro královnu Elizabeth I, který však údajně odmítla. Pro zajímavost institut má ve sbírce pouze 30 kusů kimon.

akiko

Akiko Fukai v průběhu příprav výstavy Future Beauty: Avant-Garde Japanese Fashion

Zpočátku neměl institut dostatek prostoru pro vlastní výstavy, z toho důvodu Fukai cestovala s výstavami po světě a asistovala jiným institucím. Celá kolekce je v budově institutu seřazena chronologicky a uložena ve velké místnosti plné bílých skříní. Zbytek prostoru vyplňuje místnost pro bádání, skladiště figurín a kromě dalšího i malý výstavní prostor využitý např. pro výstavu spodního prádla.

Některé z výstav:

  • Élégances et Modes en France au XVIIIème siècle v Musée des Arts Décoratifs v Paříži, 1991
  • Japonism in Fashion: The Influence of Japonism on Western Dress v Paříži, 1996, později v Kyotu, Londýně, New Yorku, Tokyu a Los Angeles
  • Fashion in Colors s Viktor & Rolf v Kyotu, Tokyu a v Cooper-Hewitt, National Design Museum v New Yorku, 2004 a 2005
  • Modachrome v Museo del Traje v Madridu, 2007

To, o co se Fukai snaží, je vystavovat historické kostýmy autenticky a uměleckým způsobem, což byl pro neevropanku zajímavý úkol. Na základě toho vyvinuli speciální typ figurín s odlišnými tělesnými typy podle oděvů různých období. Tyto figuríny jsou ve velkém rozsahu variabilní a současně flexibilní v pohybech těla.

exhibitions_198904_large

Kyoto Costume Institute

originál článku: http://www.nytimes.com/2012/02/23/fashion/23iht-rfukai23.html?pagewanted=all&_r=2&

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s