Kabátec z poloviny 17. století patřící Ernstu Casimirovi

Opnamedatum: 2013-03-11

Jezdecký kabátec z roku 1632, Rijksmuseum, Amsterdam

příspěvek z Textile Sympozium 7. – 8. října 2013 v Rijksmuseum, Amsterdam

Mieke Albers (Textile Conservator Rijksmuseum, Amsterdam)

Kolekce amsterdamského muzea Rijksmuseum obsahuje jezdecký kabátec (mantl) z poloviny 17. století. Kabátec měl na sobě Ernst Casimir hrabě z Nassau-Dietz v roce 1632 během obléhání Roermond. Ernst Casimir při obléhání padl – byl zabit kulkou do hlavy.

Jezdecký kabátec je specifický oděv. Je velmi volného střihu. Skládá se z dvou předních, dvou zadních a dvou bočních dílů. Středem předního dílu je vedeno zapínání na 52 knoflíčků a dírek. Boční panely jsou s předním i zadním dílem spojeny pouze v ramenní části – v hlavici rukávu, směrem ke spodnímu okraji je opět zapínání s řadou 40 knoflíků a dírek. To umožňovalo jistou variabilitu při nošení. Kabátec má stojatý límec a je celý podšitý. Vrchní materiál je v hustě dostavené rypsové vazbě a podšívka je plátnová, oba materiály jsou z vlny. Spodní okraje jsou střiženy do oblouku. Lem v místě knoflíků je vyztužen hrubě tkaným plátnem z lýkových vláken. V místě knoflíkových dírek je navíc plátno impregnované. Knoflíkové dírky jsou vyšité nití z lýkových vláken. Jediné zdobení tvoří 10 šůsků všitých do obou rukávových hlavic a navzájem spojených vždy na třech místech šňůrkou z lýkových vláken. Knoflíky mají dřevěné jádro, které je pokryté stříbrnými dracounovými nitěmi s hedvábnou duší.

detailnější pohled kabátce: https://www.rijksmuseum.nl/nl/collectie/NG-NM-1097

Z důvodu špatné kondice kabátce byli v roce 1964 přizváni na pomoc Central Laboratory, Amsterdam spolu s britskou textilní konzervátorkou Karen Finch. Kabátec byl poškozený převážně v horní části předního dílu a v okolí límce. Vrchní materiál byl znečištěný a pokrytý skvrnami. Podšívka byla na mnoha místech uvolněná ze švů a na některých místech chyběla.

tumblr_inline_muaep26xUk1rwfyqz

Kabátec před konzervací, foto z roku 1964

V následujících letech probíhal intenzivní průzkum a dokumentace oděvu. Kabátec byl čištěn, konzervován a také byla zhotovena replika. Čištění probíhalo suchou i mokrou cestou. Vrchní materiál a podšívka musela být částečně demontována, což umožnil fakt, že se zachovalo pouze malá část původní švů. Poškozená vrchní tkanina stejně jako chybějící části podšívky byly podlepeny vhodným materiálem. Knoflíčky byly doplněny a ošetřeny 2% roztokem polyvinyl butyralu v alkoholu. Celý proces byl dokončen v roce 1978. Na závěr byla zhotovena figurína z polyesteru, pokrytá semišovou tkaninou. Hlavním cílem tvarované podložky bylo podpírat oděv v celé jeho ploše podle soudobých trendů. Takto byl kabátec v roce 2003 prezentován veřejnosti.

V souvislosti s přípravou nové stálé expozice Rijksmuseum a po konzultacích s kurátorkou historických oděvů Dr. Biancou Du Mortier bylo rozhodnuto o výrobě nové figuríny pro instalaci. Na rozdíl od předešlého způsobu instalace bylo hlavním cílem ukázat svrchní oděv tak, jak byl nošen a jak skutečně vypadal na oblečeném těle.

Za tímto účelem bylo vyrobeno tělo z pěny, polystyrenu a dotvarováno dutým vláknem. Vrchní dobový kabátek – doublet byl nejprve stříhán z pomocného materiálu jako například flanel a až podle dobře upraveného střihu ze silné plsti. Při zkoušení byla použita replika kabátce. Pro dosažení dobové siluety posloužily portréty Ernsta Casimira a jeho současníků například Gustava Adolfa of Sweden a mnoho dalších dobových oděvů. Také bylo nutné nastudovat dobové střihy, což se stalo tématem diplomové práce Johna Pietsche: “ That Kostümsammlung Hüpsch im Hessian Landesmuseum Darmstadt Bestandskatalog der Männer und Studien zu Frauenkleidung Material , Technik und Geschichte der Bekleidung im 17 . Jahrhundert “ 2007 Velice pomohla i kniha Game Mode der Vaart of J. H. the Children- Bessier , Querido , Amsterdam 1952.

tumblr_inline_muaew8Gxd51rwfyqz

Instalace kabátce z roku 2003 s portrétem Ernsta Casimira v pozadí

 

bez názvu (3)

Zkušební verze spodního kabátku doubletu a jeho tvarování

 

tumblr_inline_muaf0naRBH1rwfyqz

Doublet a kalhoty ušité ze silné plsti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tumblr_inline_muaf1bzr721rwfyqz

Zkoušení kopie kabátce ze 70. let na nové figuríně

http://modemuze.tumblr.com/post/63358045052/de-ruitermantel-van-ernst-casimir-een-bijzonder

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s