Proměna jedné expozice – First Ladies exhibit

fashionscase!

V roce 2012 byla otevřena nová stálá expozice Smithsonian National Museum of American History s názvem Fisrt Ladies exhibit. Zde jsou vystaveny inaugurační a večerní róby, které měli na sobě Dolley Madison, Mary Lincoln, Jacqueline Kennedy, Pat Nixon nebo Michelle Obama.

FL_b

3-800

Róby prvních dam vystavené pod názvem Collection of Period Costumes, kolem roku 1930

Sbírka má počátky v roce 1912 a první výstava Collection of Period Costumes byla otevřena v roce 1914. Jejím cílem bylo ukázat dobovou módu na oděvech, které byly nošeny „dámami z Bílého domu“. Jednalo se o manželky prezidentů, bližší i vzdálenější příbuzné či rodinné přítelkyně pobývající v Bílém domě. Oděvy byly prezentovány na dobových figurínách. Popisky zahrnovaly pouze stručnou identifikaci oděvu bez biografických údajů nositelky či detailnějšího popisu šatů.

1-800

Hoes a Julian-James oblékají figurínu do šatů Louisy Catherine Adams

4-800

First Ladies Hall, kolem roku 1960

V roce 1955 byla vytvořena samostatná expozice představující róby prvních dam s názvem First Laides Hall. Výstava byla koncipována do jednotlivých dobových pokojů Bílého domu do historických kulis, jenž byly vytvořeny díky zachování architektonických částí pocházejících z rekonstrukce Bílého domu. Díky tomu pokoje působily obzvlášť autenticky.

6-210

Modrý pokoj, kolem roku 1970

Díky stěhování sbírky do nových prostor v roce 1964 mohly být vytvořeny velkorysejší prostory a expozice byla obohacena oděvní doplňky, osobní předměty a porcelán s nábytkem. I přes tyto změny zůstávaly oděvy hlavním lákadlem.

Kolekce nyní čítá přes jeden tisíc předmětů a dokumentuje život a sociální a politické aktivity amerických prvních dam.

Příprava oděvů pro novou expozici

Z důvodu dlouhého vystavení bylo množství šatů poškozeno. Není se čemu divit, některé oděvy byly trvale vystaveny od roku 1914. Nejvíce poškozené byly z expozice vyjmuty a nahrazeny jinými. Stěžejním úkolem bylo vytvořit speciální prosklenou galerii, která bude minimalizovat poškození světlem, prachem a která udrží stálé klima.

Pro samotné oděvy byly vyrobeny figuríny na míru. Jako hlavní materiály byly použity PE pěna, vatelín a vrchní hladký materiál. Při výrobě figurín byla vždy použita kopie živůtku, aby nedošlo k poškození originálu šatů nadměrnou manipulací a současně aby tělo dobře padlo.

V následujícím videu hovoří kurátorka Lisa Kathleen Grady o nové expozici a restaurátorka Sunae Park Evans (Senior Costume Conservator) o výrobě figurín na míru.

zdroj textu: http://americanhistory.si.edu/first-ladies/new-exhibition

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s