Restaurování dámského jezdeckého sedla

prednipohledpredrestaurovanimweb1

Foto: Adéla Skoupá, Národní muzeum

Na výstavu „Sportsmeni v zemích českých“ Národního muzea v Praze bylo mezi spoustou jiných předmětů vybráno i dámské jezdecké sedlo z 19. století. Jediným, na druhou stranu však závažným problémem tohoto precizně zhotoveného sedla, byla značně poškozená spodní polstrovaná strana. Potah z vlněné tkaniny byl potrhán a na některých místech zcela chyběl nejen díky dřívějšímu používání, ale především působením molů. Vnitřní výplňkový materiál byl odhalený a odpadával.

polstrovanipredrestaurovanimweb1

Foto: Adéla Skoupá, Národní muzeum

Vzhledem k tomuto stavu nebylo zřejmé, jak byla spodní polstrovaná strana vyhotovena. Aby bylo možné spodní část sedla zrekonstruovat, bylo nezbytné sehnat obrázky stejného sedla. Po krátkém pátrání na internetu se podařilo najít identické dámské sedlo ve sbírkách zámku Slatiňany. Po kontaktování zdejšího kastelána Jaroslava Bušty, nám prakticky ihned zaslal žádané fotografie podle nichž byl navržen postup opravy.

Čištění poškozené textilie probíhalo pouze mechanicky. Vzhledem ke špatnému stavu tkaniny bylo pro opravu nutné použít nový materiál. Důležitou podmínkou restaurování bylo, aby původní tkanina byla na sedle zachována. Novou lněnou látku stejného vzoru a parametrů se podařilo sehnat až od italského dodavatele – látky APED. Její jasně krémová barva byla obarvena na jemně šedý odstín, aby na historickém předmětu nepůsobila moc nově. Z tohoto materiálu pak byl podle předem vytvořeného střihu vystřižen tvar spodní strany sedla a celá spodní strana sedla byla postupně překryta a zašita.

novypotahweb1      prisivanipotahuweb1      prosivanibocnicweb1

Restaurované sedlo je tzv. sedlo kozlíkové, což znamená, že nad páteří koně je vyklenuté a je tu volný prostor. Od tohoto tvaru se tedy odvíjel i postup přišívání nového potahu. Našití tkaniny začalo ve střední volné části a poté mohly být překryty obě boční strany současně s jejich dotvarováním původním výplňkovým materiálem. Na závěr byly prošity bočnice v původní čtvercové mřížce.

polstrovaniporestaurovaniweb1

Foto: Adéla Skoupá, Národní muzeum

prednipohledporestaurovaniweb1

Foto: Adéla Skoupá, Národní muzeum

Pro expozici byl vyroben stojan na míru. Stojan byl ve tvaru A s mírně zaobleným vrcholem tak, aby na něm sedlo dobře „sedělo“. Materiálem bylo transparentní plexisklo, které nijak nerušilo celkový dojem. Na tomto stojanu je sedlo od konce výstavy také trvale deponováno.

zdroj původního článku i obrázků http://muzeum3000.nm.cz/aktuality/restauratorka-narodniho-muzea-zachranila-krasne-jezdecke-sedlo

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s